Triumph Scrambler 1200 X Icon Edition
Find technical data, prices and reviews.
Key Specification Triumph Scrambler 1200 X Icon Edition 2025
Engine and Drive Train
| Engine type | In line |
|---|---|
| Bore | 97.6 mm |
| Stroke | 80 mm |
| Engine power | 90 HP |
| Rpm at Max. Power | 7000 rpm |
| Torque | 110 Nm |
| Rpm at Torque | 4250 rpm |
| Compression Ratio | 11 |
| Fuel system | Injection |
| Throttle Bore | 50 mm |
| Starter | Electric |
| Clutch Type | Multiplate in oil-bath, Antihopping, |
| Transmission | Chain |
| Number of gears | 6 |
| Cylinders | 2 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valves | OHC |
| Cooling | liquid |
| Displacement | 1200 ccm |
Suspension Front
| Front suspension | Upside-Down telescopic fork |
|---|---|
| Brand | Marzocchi |
| Diameter | 45 mm |
| Travel | 170 mm |
Suspension Rear
| Suspension | Swing arm |
|---|---|
| Shock absorber | Dual Shock |
| Travel | 170 mm |
| Adjustment | Preload |
Chassis
| Frame | Steel |
|---|---|
| Frame type | Central tube |
| Rake | 26.2 degree |
| Trail | 125 mm |
Brakes Front
| Type | Double disk |
|---|---|
| Diameter | 310 mm |
| Piston | Double piston |
| Shock mount | Floating caliper |
| Brand | Nissin |
Brakes Rear
| Type | Disc |
|---|---|
| Diameter | 255 mm |
| Piston | Single piston |
| Brand | Nissin |
Assistance Systems
| Advanced Rider Assistance Systems | ABS, Riding modes, Cornering ABS, Ride by Wire, Traction control, |
|---|
Dimensions and Weights
| Front tyre width | 90 mm |
|---|---|
| Front tyre height | 90 % |
| Front tyre diameter | 21 inch |
| Rear tyre width | 150 mm |
| Rear tyre height | 70 % |
| Rear tyre diameter | 17 inch |
| Length | 2273 mm |
| Width | 834 mm |
| Height | 1185 mm |
| Wheelbase | 1525 mm |
| Seat Height | 795 mm |
| Seat Height up to | 820 mm |
| Kerb Weight (with ABS) | 228 kg |
| Fuel Tank Capacity | 15 l |
| Top Speed | 176 km/h |
| License compliancy | A |
| Combined CO2 emissions | 105 g/km |
| Stationary noise | 91 dB |
Equipment
| Equipment | Bluetooth, Connectivity, LED daytime running lights, LED-Headlights, TFT display, , , |
|---|
FAQ tires Triumph Scrambler 1200 X Icon Edition
- Which tires are currently recommended by the 1000PS editorial team for this model?
Inexpensive sporty all-rounder
For the daily commute to work and short weekend rides. Sporty tires from the second row - good price/performance ratio.
FAQ Triumph Scrambler 1200 X Icon Edition
- What is the current market price of the Triumph Scrambler 1200 X Icon Edition?
- The current average market price of a Triumph Scrambler 1200 X Icon Edition, year of manufacture 2026, is 13,950 USD with an average mileage of 290 km.
- Which one is better? Triumph Scrambler 1200 X Icon Edition or {AlternativeBrandModel}?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the Triumph Scrambler 1200 X Icon Edition?
- Compared to other Naked bike bikes the availability is very poor. There are very few Triumph Scrambler 1200 X Icon Edition bikes available on the market.
- How popular is the Triumph Scrambler 1200 X Icon Edition?
- There is a very weak demand for a Triumph Scrambler 1200 X Icon Edition on the market.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
TOP Comparisons
Triumph Scrambler 1200 X Icon Edition Pictures
Source: 1000PS




























